


Lenze Servo Drive E82ev751_2c
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Lenze
In Stock
Product Specifications
| Output Type | Other, Three Phase AC |
| Connector Type | Screw terminals |
| Operating Temperature | 0 to +55AdegC |
| Power Factor | >0.95 |
| Phase | Three Phase |
| Rated Current | 3.0 A |
| Noise Level | <65 dB |
| Output Current | 3.0 A |
| Cooling Method | Fan cooling |
| Current Range | 1.7 A - 3.0 A |
| Application | Industrial automation, machine tools, conveyors, packaging equipment |
| Rated Power | 0.75 kW |
| Features | Compact design, integrated brake chopper, flexible control, plug-in memory module |
| Power Supply | AC 230/400 V, 50/60 Hz |
| Working Temperature | 0 to +55AdegC |
| Product Type | Servo Drive |
| Output Power | 0.75 kW |
| Output Frequency | 0-599 Hz |
| Input Voltage | 230/400 V AC |
| Voltage Protection | Overvoltage, Undervoltage Protection |
| Efficiency | >95% |
| Material | ABS Plastic & Metal |
| Line Regulation | A+-0.5% |
| Storage Temperature | -25 to +70AdegC |
| Weight | Approx. 1.5 kg |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Report incorrect details




































