


Lenze Servo Drive E82ev371_2c200
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Lenze
In Stock
Product Specifications
| Output Type | Other, Three-phase AC |
| Connector Type | Screw terminal |
| Application | Automation, Conveyors, Packaging, Material Handling |
| Rated Current | 2.3 A |
| Current Range | Up to 2.3 A |
| Operating Temperature | -10AdegC to +55AdegC |
| Power Factor | >0.98 |
| Cooling Method | Air cooling (integrated fan) |
| Rated Power | 0.37 kW |
| Output Current | 2.3 A |
| Features | Compact size, Integrated safety, User-friendly interface, Programmable |
| Phase | Other, Single phase/Three phase |
| Noise Level | <60 dB |
| Power Supply | AC |
| Working Temperature | -10AdegC to +55AdegC |
| Product Type | Servo Drive |
| Output Power | 0.37 kW (370 W) |
| Output Frequency | 0aEUR"500 Hz |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Voltage Protection | Overvoltage and undervoltage protection |
| Efficiency | Up to 96% |
| Material | Industrial-grade plastic and metal |
| Line Regulation | A+-1% |
| Storage Temperature | -25AdegC to +70AdegC |
| Weight | 1.1 kg |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Report incorrect details





































