


Lenze Servo Drive E82ev751_2c
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Lenze
In Stock
Product Specifications
| Output Current | 4.5 A |
| Application | Automation systems, packaging machines, conveyor systems |
| Operating Temperature | -10AdegC to +55AdegC |
| Rated Power | 0.75 kW |
| Current Range | 2.6-4.5 A |
| Phase | Other, Single/Three phase |
| Working Temperature | -10AdegC to +55AdegC |
| Output Type | AC |
| Connector Type | Screw terminal |
| Power Supply | AC |
| Features | Compact design, integrated diagnostics, easy installation, flexible communication interfaces |
| Rated Current | 4.5 A |
| Cooling Method | Air cooling (integrated fan) |
| Power Factor | >=0.98 |
| Noise Level | <56 dB |
| Product Type | Servo Drive |
| Output Power | 0.75 kW |
| Output Frequency | 0-599 Hz |
| Input Voltage | Single/Three-phase 200-240V AC |
| Voltage Protection | Overvoltage and undervoltage protection |
| Efficiency | Up to 98% |
| Material | Industrial grade plastic and metal |
| Line Regulation | A+-0.1% |
| Storage Temperature | -25AdegC to +70AdegC |
| Weight | Approx. 1.3 kg |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Report incorrect details




































