
Lenze Evf-9323-ev
Price: 15000.00 INR / Piece
(15000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Operating Temperature | -10AdegC to +45AdegC |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Overheating Protection | YES |
| Feature | Sensorless Vector Control, User-Friendly Interface |
| Insulation Material | High-grade Electrical Insulation |
| Efficiency | Up to 98% |
| Humidity % | Max 95% (non-condensing) |
| IP Rating | IP20 |
| Power Factor | 0.95 |
| Shape | Rectangular |
| Color | Grey |
| Connector Type | Screw Terminal |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Product Type | Frequency Inverter |
| Application | Industrial Motor Speed Control |
| Protection Level | Other, Overload & Short Circuit Protection |
| Frequency (MHz) | 0.50 aEUR" 400 Hz |
| Rated Voltage | 400 V AC |
| Energy Consumption | Optimized for High Efficiency |
| Output Type | Adjustable Frequency Output |
| Dimension (L*W*H) | 225 x 90 x 205 mm |
| Weight | 4.2 kg |
| Input Voltage | 3 x 400 V AC |
| Size | Standard |
| Phase | Three Phase |
| Connection Type | Terminal Block |
| Material | Metal Housing |
| No Of Poles | 3 |
| Payment Terms | Cheque, Letter of Credit (L/C), Paypal, Others, Western Union, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Delivery Point (DP), Telegraphic Transfer (T/T), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Africa, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Central America, Asia, North America, Australia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | LENZE EVF-9323-EV |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 15 Piece/Pieces |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Mop | 1 |
| Color | Grey |
| Price | 15000.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 20 |
| Brand Name | LENZE EVF-9323-EV |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
ac servo drives in Bhavnagar
Report incorrect details


































