
Lenze Evs9325-es
Price: 10500.00 INR / Piece
(10500.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Overheating Protection | Other, Integrated |
| Color | Grey |
| Connector Type | Screw Type |
| Feature | Integrated Brake Chopper, Safety Function STO, Removable Memory Module, Easy Parameterization |
| Shape | Rectangular |
| Insulation Material | High-grade Industrial Insulation |
| Operating Temperature | 0AdegC to +45AdegC (without derating) |
| Efficiency | 98% |
| IP Rating | IP20 |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Power Factor | 0.98 |
| Mounting Type | Panel/Wall Mount |
| Humidity % | 5% to 95% Non-condensing |
| Product Type | Frequency Inverter/Servo Inverter |
| Application | Industrial Automation, Machine Tools, Conveyor Systems, Packaging Machines |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Frequency (MHz) | Up to 600 Hz Output Frequency |
| Rated Voltage | 3 x 400 V AC |
| Energy Consumption | Depends on Application |
| Output Type | 3-Phase Output |
| Dimension (L*W*H) | 340 x 130 x 261 mm |
| Weight | 8.9 kg |
| Size | 340 x 130 x 261 mm |
| Input Voltage | 3 x 400 V AC (-15% to +10%) |
| Phase | 3 Phase |
| Material | Metal |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | LENZE EVS9325-ES |
| Returnable | No |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 15 Piece/Pieces |
| Price | 10500.00 INR (Approx.) |
| Packsize | 1 |
| Color | Grey |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Brand Name | LENZE EVS9325-ES |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 55 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
ac servo drives in Bhavnagar
Report incorrect details


































