
Lenze Epl 10200 - Used Model, Advanced Control, Compact Design, High Performance, Reliable Operation, Flexible Configuration, User-friendly Interface
Price: 28000.00 INR / Piece
(28000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | Compact design, Easy installation, High performance, Modular design, Flexible configuration, Reliable operation, Advanced control, Cost-effective, User-friendly interface, Seamless integration |
| Feature | Integrated Safe Torque Off (STO), Compact Design, Easy Setup |
| Efficiency | 96% |
| Humidity % | 5% to 85% (Non-Condensing) |
| Shape | Rectangular |
| Power Factor | 0.98 |
| Insulation Material | PVC / Insulated |
| Color | Grey |
| Overheating Protection | YES |
| Connector Type | Screw Terminal |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Operating Temperature | 0C to 50C |
| IP Rating | IP20 |
| Product Type | Servo Drive |
| Application | Industrial Automation, CNC Machines, Robotics |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 230/400 V AC |
| Energy Consumption | High Efficiency |
| Output Type | Digital / Analog |
| Dimension (L*W*H) | 280 x 180 x 120 mm |
| Weight | 8 kg |
| Size | Standard |
| Input Voltage | 3 x 400 V AC |
| Phase | Three Phase |
| No Of Poles | 4 |
| Connection Type | Terminal Block |
| Material | Aluminium Alloy |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Paypal, Western Union, Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Others, Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER REQUIRED |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Australia, North America, South America, Eastern Europe, Middle East, Africa, Central America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | LENZE EPL 10200 |
| Stock Quantity | 10 |
| Brand Name | LENZE |
| Moq | 1 |
| Price | 28000.00 INR (Approx.) |
| Mop | 1 |
| Color | Grey |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Currency | INR |
| Returnable | No |
| Price Type | fixed |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
25
Establishment
1993
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AGMPL3365M1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AGMPL3365M1ZZ
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr Hussain Memon
Members since
8 Years
Address
Opp.Hanumanji Mandir, Vadva Talavadi Main Road, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
plc control panels in Bhavnagar
Report incorrect details










































