
Lenze Epl 10200
Price: 5000.00 INR / Piece
(5000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Mounting Type | Wall/DIN Rail Mounting |
| Insulation Material | ABS Plastic |
| Power Factor | 0.98 |
| Humidity % | 95% (Non-Condensing) |
| Efficiency | 95% |
| IP Rating | IP20 |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Color | Grey |
| Overheating Protection | YES |
| Operating Temperature | 0AdegC to +40AdegC |
| Shape | Rectangular |
| Connector Type | Plug-in |
| Feature | Overload Protection, High Precision |
| Product Type | Servo Drive |
| Application | Industrial Automation |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 230 V AC |
| Energy Consumption | Low |
| Output Type | Digital |
| Dimension (L*W*H) | 245 x 60 x 160 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Size | Standard |
| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 230 V AC |
| No Of Poles | 2 |
| Material | Aluminium Alloy |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Others, Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 100 Per Day |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | AS PER CUSTOMER |
| Main Export Market(s) | Australia, North America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa, Central America, Asia |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | LENZE EPL 10200 |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 1 |
| Stock Quantity | 155 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Color | Grey |
| Brand Name | LENZE EPL 10200 |
| Price | 5000.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 50 Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
WE MAINLY DEAL WITH USED MATERIAL OF ALL MAKE, LIKE - SERVO DRIVE, SERVO MOTOR, CNC CONTROLLER, PLC, HMI, AC DRIVE, DC DRIVE, SMPS,SERVO DRIVE REPAIRING SERVICE, AC DRIVE REPARING SERVICE, ALL INDUSTRIAL DISCONTINUED PRODUCTS.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
8
Establishment
2013
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ECXPP8360K1ZN
Payment Mode
Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ECXPP8360K1ZN
Bhavnagar, Gujarat
Proprietor
Mr. Javed Pariyani
Members since
7 Years
Address
Royal Complex Shop- G2, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
ac servo drives in Bhavnagar
Report incorrect details


































