
Led Flame Proof Flood Light
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Model No. | ILS FLP FL 100W, ILS FLP FL 130W, ILS FLP FL 160W |
| Fixture Wattage | 100W, 130W, 160W |
| LED Lamp Wattage | 90W, 119W, 146W |
| Lumens | 10693, 16465, 19303 |
| Color (CCT) | 6500K/5000K |
| CRI | 70RA/65RA |
| Lamp Life | 160 Khrs, 140 Khrs, 120 Khrs |
| Input Voltage | 90-295 AC |
| Material | Aluminum |
| Warranty | 5 years |
| Features | High lumen output, Long lifespan, Energy efficient, Durable design, Flame proof, Easy installation, Wide voltage range, High CRI |
Product Overview
Key Features
LED Flame Proof Flood Light
Technical Specifications
| Model No. | ILS FLP FL 100W | ILS FLP FL 130W | ILS FLP FL 160W |
| Fixture Wattage | 100W | 130W | 160W |
| LED Lamp Wattage | 90W | 119W | 146W |
| Lumens | 10693 (118lm/w) | 16465 (138lm/w) | 19303 (132lm/w) |
| Color (CCT) | 6500K/5000K | 6500K/5000K | 6500K/5000K |
| CRI | 70RA/65RA | 70RA/65RA | 70RA/65RA |
| Lamp Life | 160 Khrs | 140 Khrs | 120 Khrs |
| Input V 90-295 AC, 47-63Hz, CC mode, Class II, Thd class C, PF 0.9, Surge L-N 4KV, MTBF 190 Khrs. Min. | |||
Guarantee 5 year (including Light Output/CCT/CRI)
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, OM SHANTI INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy LED Products in bulk from OM SHANTI INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AACFO9126D1ZJ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AACFO9126D1ZJ
Bharuch, Gujarat
Accepts only Domestic inquiries
Partner
Mr. Bhavik Dodiya
Address
Plot No-103, Yogi Estate GIDC, Ankleshwar, Bharuch, Gujarat, 393002, India
Report incorrect details


































