
Ldpe Granules - 0.917 - 0.94 G/cmâ³ Density, -110â°c Glass Transition Temperature | Excellent Flexibility, Low Cost, Superior Processability
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Density | 0.917-0.94 g/cm³ |
| Glass Transition Temperature | -110 °C |
| Max Service Temperature | 80-100 °C |
| Min Service Temperature | -70 °C |
| Thermal Conductivity | 0.32-0.35 W/m.k |
| Usage | Films, pipes, bottles |
| UV Resistance | Fair |
| Features | Low cost, Flexible, Processable, Durable, Versatile |
Product Overview
Key Features
| Density | 0.917 - 0.94 g / cm ^3 |
| Glass Transition Temperature | -110 C |
| UV light resistance | Fair |
| Max Continuous Service Temperature | 80 - 100 C |
| Min Continuous Service Temperature | - 70 C |
| Thermal Insulation(Thermal conductivity) | 0.32 - 0.35 W / m.k |
Extrusion
- Melt Temperature: 180 - 240C
- Higher melt temperature are needed for extrusion - coating (280 - 310C)
- A three zone screw with a L / D ratio of around 25 is recommended.
- Injection Molding
- Melt Temperature: 160 - 260C
- Post mold shrinkage lies between 1.5 and 3.5%
Packing
- Pharmaceutical and squeeze bottles.
- Caps and closures
- Tamper evidents
- Liners
- Trash bags
- Films for food packaging (Frozen, dry goods..)
- Housewares
- Flexible Toys
- Agricultural Films
- Water pipes and Hoses
- Sub - Conductor Insulators
- Cable jacketing
- Susceptible to environmental stress cracking
- Low strength. Stiffnes and maximum service temp
- High gas permeability, Particularly carbon dioxide
- Poor UV resistance
- Highly flammable
- High - Frequency welding and joining impossible.
- Low cost
- Processability
- Flexibility
- Low Cost
- High Flexibilty
- Processability
- Low cost
- Processability
- Flexibility
- Low Cost
- Good mechanical properties
- Processability, excellent drawdown
- Low cost
- Excellent chemical resistance
- Vary low water absorption
- Processability
- Low cost
- Good electrical insulating properties
- Processability
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Jain Plasto Pack has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from Jain Plasto Pack at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
2012
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
26AIEPJ8237A1ZK
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 26AIEPJ8237A1ZK
Mumbai, Maharashtra
Proprietor
Mr. Vikram Jain
Address
No. G-1/A, Virwani Ind. Estate, Goregaon East, Mumbai, Maharashtra, 400063, India
ldpe granules in Mumbai
Report incorrect details








































