
Ldpe Granules - General Purpose Extrusion Grade, Injection Moulding Grade, Rotomoulding Grade In Natural, Black & Various Colors | Versatile For Film Extrusion, Liner Applications, And Rotomoulded Tanks
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Color | White |
| Density | 910-930 kg/m³ |
| Melt Flow Index (MFI) | 1-10 g/10min |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Usage | Film extrusion, rotomolding, injection molding |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | Versatile, Durable, Cost-effective, Easy processing, Wide applications |
Product Overview
Key Features
LLDPE/LDPE Granuals and Agglomerates: Produce in general purpose extrusion grade/ Rotomulding grade / Injection moulding grade in Natural / Black / various separate colours. Being used in general purpose film extrusion / Liner and Routomulded tanks.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Bansal Polymers has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from Bansal Polymers at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2005
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Yatin Aggarwal
Address
Plot No- J-2958, Narela industrial area, Delhi, Delhi, 110040, India
ldpe granules in Delhi
Report incorrect details
































