
Ldpe Granules - Natural Quality Material, Versatile Applications For Various Industries
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Color | White |
| Density | 0.91-0.93 g/cm³ |
| Melt Flow Index (MFI) | 1-10 g/10min |
| Particle Size | 1-5 mm |
| Usage | Film production, blow molding, injection molding, coating applications. |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | High quality, Versatile use, Durable material, Cost effective, Easy processing |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SHAKTI PLASTIC INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from SHAKTI PLASTIC INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Delhi, Delhi
proprietor
Mr. Gaurav Aggarwal
Address
Main Kanjhawla Road, Prithvi Singh Market,Opposite. Telephone Exch.Poothkalan, Delhi, Delhi, 110041, India
ldpe granule in Delhi
Report incorrect details






































