
Ldpe Granules - Premium Quality Raw Material, Processed With Latest Techniques - High Purity And Versatile Applications
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Color | Translucent |
| Density | 0.918 g/cm³ |
| Melt Flow Index | 2-5 g/10min |
| Size | 2-4 mm |
| Usage | Film production, coating, molding |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | High quality, Versatile use, Durable material, Cost-effective, Easy processing |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, INDO POLY PRODUCTS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from INDO POLY PRODUCTS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
8
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AFOPG8742A1ZI
Certification
dsidc narela industrial area
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AFOPG8742A1ZI
Delhi, Delhi
Director
Mr. Varun Gupta
Address
C -574, DSIDC Industrial Area, Narela, Delhi, Delhi, 110033, India
ldpe granules in Delhi
Report incorrect details



































