
Ld Pipes - High-quality Polyethylene | Durable, Flawless Finish, Precisely Designed
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Diameter | 25 mm |
| Length | 100m |
| Color | Light blue |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Temperature Rating | 60°C |
| Usage | Irrigation and water transfer |
| Features | Durable, Easy install, Flawless finish, Precise design |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
Product Overview
Key Features
Features:
Durability
Flawless finish
Precisely designed
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, JAYCO PIPE INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Pipes & Pipe Fittings in bulk from JAYCO PIPE INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
1991
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Keshod, Gujarat
Marketing Manager
Mr. Rakshit
Address
Veraval Highway Road, Sondarda, Dist.-Junagadh, Keshod, Gujarat, 362227, India
agricultural pipes in Keshod
Report incorrect details






































