
Ld Pipes - High-durability Ld Material | Superior Quality, Cost-effective Solution
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | LDPE |
| Color | Black |
| Diameter | 15-50 mm |
| Length | 100-500 m |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Temperature Range | 0-40 °C |
| Usage | Irrigation and drainage systems |
| Compliance | IS 4984 |
| Features | Durable pipes, Inexpensive rates, High demand, Supreme quality |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T), Western Union, Paypal, Others |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Vinay Industries has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Pipes in bulk from Vinay Industries at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Name
Mr. Hardik Patel
Address
61, silver infra hub, B/h sakar health care, changodar, Ahmedabad, Gujarat, 382213, India
agricultural pipes in Ahmedabad
Report incorrect details









































