
Hdpe Pipes - Lightweight & Customizable | Corrosion Resistant, Excellent Tensile Strength, Low Maintenance, Easy Installation
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Diameter | 20-100mm |
| Wall Thickness | 2-10mm |
| Pressure Rating | 6-16 bar |
| Length | 6m |
| Standard | IS 4984 |
| Usage | Water supply, drainage, irrigation, gas pipelines. |
| Features | Corrosion resistant, High strength, Easy install, Lightweight, Low maintenance |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SADGURU AGENCIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipes in bulk from SADGURU AGENCIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier, Trading Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Jaipur, Rajasthan
proprietor
Mr. Sudhir Agrawal
Address
office no.-B-9, VINAYAK COMPLEX, STATION ROAD, Jaipur, Rajasthan, 302006, India
hdpe pipe machine in Jaipur
Report incorrect details
































