
Hdpe Pipe Machine - Hdpe Material, 10x5x3 M Dimensions, 1000 Kg/hr Capacity | Pipe Diameter Range 20-110 Mm, 100 Kw Power, Iso 9001 Certified
Price Trend: 900000.00 - 3000000.00 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
Brand Name :
Nilkanth
In Stock
Product Specifications
| Speed | Up to 30 m/min |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Efficiency (%) | Greater than 90% |
| Accessories | Vacuum Tank, Haul-off Unit, Cutter, Die Head |
| Temperature Range | 0AdegC to 300AdegC |
| Model No | HDP-450 |
| Plastic Processed | HDPE (High Density Polyethylene) |
| Production Capacity | 40-110 mm Pipe Diameter |
| Driven Type | AC Motor |
| Installation Guideline | On-Site Installation & Commissioning Support Provided |
| Usage & Applications | Manufacturing HDPE Pipes for water supply, gas distribution, agriculture |
| Motor Power | 37 kW |
| Type | HDPE Pipe Machine |
| Material | Mild Steel |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | PLC Control |
| Drive Type | Electric |
| Voltage | 380V |
| Power | 45 kW |
| Weight (kg) | Approx. 3200 kg |
| Dimension (L*W*H) | 7200 mm x 1500 mm x 2000 mm |
| Color | Blue & White |
| Capacity | Up to 200 kg/h |
| Features | High Output, Low Maintenance, Robust Structure, Efficient Cooling System |
| Power Consumption | Approx. 45 kWh |
| Surface Finish | Other, Powder Coated |
| Machine Type | Pipe Extrusion Machine |
| Supply Ability | 1-2 Per Month |
| Delivery Time | 1-2 Months |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
40
Establishment
2000
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAHCN9669G1ZZ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAHCN9669G1ZZ
Rajkot, Gujarat
Director
Mr. Jayesh
Members since
15 Years
Address
Survey No. 164, Plot No 1 And 2, Near Sanjivani Casting, SIDC Road, Veraval-Shapar, Dist., Rajkot, Gujarat, 360024, India
hdpe pipe machine in Rajkot
Report incorrect details









































