
Hdpe Pipes - Premium Quality, Lightweight And Durable For Long-term Usage | Superior Raw Materials And Rigorous Quality Checks
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Black |
| Diameter | 20-100mm |
| Length | 6m |
| Pressure Rating | 10-16 bar |
| Usage | Water supply, drainage, irrigation |
| Standards | ISO 4427 |
| Features | Lightweight, Strong, Durable, Long-lasting, High-quality |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, K. M. Shah & Sons has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipes in bulk from K. M. Shah & Sons at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Establishment
1974
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Indore, Madhya Pradesh
Proprietor
Mr. Brijesh Shah
Address
No. M-71, New Siyaganj Mal, Godam Road, Indore, Madhya Pradesh, 452003, India
hdpe water pipe in Indore
Report incorrect details




































