
Hdpe Pipes - Premium Quality Material, Durable Design For Versatile Applications
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Diameter Range | 20-1000 mm |
| Wall Thickness Range | 2-50 mm |
| Pressure Rating | 6-16 bar |
| Length | 6m |
| Usage | Water supply, drainage, irrigation |
| Standards | IS 4984 |
| Features | High Strength, Corrosion Resistant, Lightweight, Durable Pipes, Easy Installation, Long Lifespan |
| Payment Terms | Others, Cash Against Delivery (CAD), Telegraphic Transfer (T/T), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Export Market(s) | Asia, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Umiya Engineers has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Pipes in bulk from Umiya Engineers at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2001
GST NO
24ACAPP1903D1ZA
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ACAPP1903D1ZA
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Paresh Patel
Address
No.-93, Adarsh Industrial Estate, Opposite Gravity Estate, Chakudiya Mahadev Road, Rakhial, Ahmedabad, Gujarat, 380023, India
hdpe plastic pipes in Ahmedabad
Report incorrect details






































