
Hdpe Lined Lateral Tee
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
01
Brand Name :
Trimurti Polymers
In Stock
Product Specifications
| Yield Strength | Steel body: a%0Y= 250 MPa |
| Thread Type | BSP, NPT (if threaded) |
| Sealing Type | HDPE seamless lining, gasket as required |
| Diameter | Specified by nominals: 50 mm to 600 mm |
| Bend Radius | Factory fixed as per lateral tee design |
| Coating Type | HDPE inner lining |
| Connection Type | Flanged, Butt welded, Screwed |
| Flexibility | Rigid |
| Tolerance | A+-0.5 mm |
| Tensile Strength | HDPE lining: a%0Y= 25 MPa |
| Temperature Range | -40AdegC to +80AdegC |
| Product Type | Other, Lined Lateral Tee |
| Material | Other , Carbon Steel body with HDPE lining |
| Connection | Other, Butt Welded, Flanged or Screwed |
| Shape | Other, Tee (Lateral) |
| Standard | Other, ASTM D3350 / IS 4984 |
| Surface Treatment | Other, HDPE Lined and anti-corrosive finish |
| Outer Diameter | From DN50 to DN600 |
| Section Shape | Round |
| Length | Based on nominal diameter and standards, typically 250 mm to 600 mm |
| Thickness | HDPE lining thickness: 3-5 mm, Steel body thickness: 5-10 mm |
| Color | Black (HDPE lining), Natural Steel (outer) |
| Usage | Corrosive fluid transportation, chemical process piping |
| Rated Pressure | PN 10, PN 16 up to 10 bar |
| Material Grade | HDPE Grade PE100, Steel Grade IS 2062 |
| Application | other, Chemical, Petrochemical, Water Treatment Plants, Effluent Handling |
| Payment Terms | Others, Cheque |
| Delivery Time | 2-3 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Packing as per Customer requirement |
| Main Export Market(s) | Eastern Europe, Central America, Western Europe, North America, South America, Asia, Middle East, Australia, Africa |
| Main Domestic Market | Maharashtra |
| Certifications | ISO:9001:2008 |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
1993
Working Days
Saturday To Thursday
GST NO
27AEGPK3328H1ZK
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AEGPK3328H1ZK
Thane, Maharashtra
Managing Director
Shardul Khatate
Members since
16 Years
Address
A-5/503, Happy Valley, Tiku-Ji-Ni Wadi Road, Chitalsar Manpada, Thane (West), Thane, Maharashtra, 400610, India
Pipes & Pipe Fittings in Thane
Report incorrect details






























