
Stainless Steel Hdpe Lined Pipe
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
01
Brand Name :
Trimurti Polymers
In Stock
Product Specifications
| Thread Type | Not Applicable (Generally Flanged or Welded) |
| Tolerance | 1% |
| Temperature Range | -40C to +70C |
| Coating Type | High Density Polyethylene (HDPE) Lining |
| Flexibility | Rigid |
| Connection Type | Flange, Butt-weld, Socket-weld |
| Sealing Type | Gasket Sealed (at flange) |
| Tensile Strength | 22 MPa (HDPE Lining) |
| Bend Radius | Not Recommended (Rigid Pipe) |
| Diameter | 25 mm to 1200 mm |
| Yield Strength | 210 MPa (Base Steel) |
| Product Type | Other, HDPE Lined Pipe |
| Material | Stainless Steel |
| Connection | Other, Flanged, Welded |
| Shape | Round |
| Standard | Other, ASTM, DIN, ISO, IS |
| Surface Treatment | Other, Internal HDPE Lined, External Painted or Coated |
| Outer Diameter | 25 mm - 1200 mm |
| Section Shape | Other, Circular |
| Length | Up to 12 meters |
| Thickness | 3 mm - 12 mm (pipe wall) |
| Color | Black (lining), Grey or Blue (external) |
| Usage | Chemical Transportation, Water Conveyance, Industrial Piping |
| Rated Pressure | PN 6 / PN 10 / PN 16 |
| Material Grade | IS 2062 / A53 / A106 / SS304 with HDPE Lining |
| Application | other, Chemical, Water, Effluent, and Slurry Pipeline |
| Payment Terms | Cheque, Others |
| Supply Ability | 1 Per Week |
| Delivery Time | 2-3 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Packing as per Customer requirement |
| Main Export Market(s) | Middle East, Asia, Western Europe, North America, Central America, Australia, Eastern Europe, Africa, South America |
| Main Domestic Market | Maharashtra |
| Certifications | ISO:9001:2008 |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
1993
Working Days
Saturday To Thursday
GST NO
27AEGPK3328H1ZK
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AEGPK3328H1ZK
Thane, Maharashtra
Managing Director
Shardul Khatate
Members since
16 Years
Address
A-5/503, Happy Valley, Tiku-Ji-Ni Wadi Road, Chitalsar Manpada, Thane (West), Thane, Maharashtra, 400610, India
ptfe lined pipes in Thane
Report incorrect details









































