
Cpvc Pipes Fitting
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Tecno Sales Corporation
In Stock
Product Specifications
| Material | CPVC |
| Color | Orange |
| Size Range | 15-50mm |
| Pressure Rating | 10 bar |
| Temperature Range | 0-93°C |
| Standards | IS 15777 |
| Usage | Plumbing and drainage systems in homes and commercial buildings, chemical transportation, hot water applications within the stated temperature and pressure limits in Maharashtra (India) |
| Features | Corrosion resistant, High durability, Easy installation, Cost effective, Long lasting |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | Ready Stock |
| Packaging Details | Loose packing |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, TECHNO SALES CORPORATION has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipe Fittings in bulk from TECHNO SALES CORPORATION at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
1994
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AJOPM4400D2ZF
Payment Mode
Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Telegraphic Transfer (T/T)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AJOPM4400D2ZF
Navi Mumbai, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Managing Director
Mr Chinoy K Mehta
Address
Plot No.18, Nilesh Chambers 102, Sector 19C Vashi. Navi Mumbai, Maharashtra, 400705, India
Report incorrect details


































