
Hdpe Granules - Premium Quality Raw Material, Advanced Processing Technology, Competitive Pricing
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Off-white |
| Density | 0.95 g/cm³ |
| Melt Flow Index (MFI) | 1-10 g/10min |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Usage | Injection molding, blow molding, film extrusion |
| Compliance | ISO 9001 |
| Features | High Strength, Durable, Versatile, Cost-effective, Recyclable, Chemical Resistant |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Promptplast Services Private Limited has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Plastic Raw Material from Promptplast Services Private Limited at Trade India quality-assured services.
Business Type
Importer, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Chennai, Tamil Nadu
Marketing Manager
Mr. Thavoothukani
Address
No : 49, Hamsa Nagar, 5th Cross Street, Guduvanchery, Chennai, Tamil Nadu, 603202, India
hdpe granules in Chennai
Report incorrect details




































