
Hdpe Granule - Superior Quality Plastic Material, High Durability And Versatility
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | White |
| Density | 0.95 g/cm³ |
| Melt Flow Index | 1-10 g/10min |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Usage | Injection molding, blow molding, extrusion |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | High quality, Durable, Versatile, Cost-effective, Recyclable |
| Payment Terms | Paypal, Western Union, Telegraphic Transfer (T/T), Others |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Shiva Performance Material has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from Shiva Performance Material at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Vadodara, Gujarat
Executive Director
Mr. Ravishankar
Address
9th Floor, ABS Towers, Old Padra Road, Vadodara, Gujarat, 390008, India
hdpe granules in Vadodara
Report incorrect details































