
Irrigation Poly Pipe - High Density, Low Density, Regular | Compatible With Barbed Insert Fittings And Clamps
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | HDPE |
| Color | Black |
| Density | 0.95 g/cm³ |
| Melt Flow Index (MFI) | 1-10 g/10min |
| Particle Size | 2-5 mm |
| Usage | Irrigation pipe, garden systems, other plastic products |
| Packaging | 25kg bags |
| Features | Durable, Versatile, Recyclable, Cost-effective, Lightweight, Strong |
Product Overview
Key Features
Poly pipe is used with barbed poly pipe insert fittings in conjunction with poly pipe clamps; generally used in garden systems.
Swing Pipe, on the other hand, is usually used to connect sprinklers to the pipe.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, TEJAS PLASTICS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Raw Material in bulk from TEJAS PLASTICS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
1998
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAEFT8238K1ZO
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAEFT8238K1ZO
Sangli, Maharashtra
Accepts only Domestic inquiries
Partner
Mr. Tek Chand Asiwal
Address
Plot No: K-22, M.I.D.C , Kupwad, Sangli, Maharashtra, 416436, India
hdpe granules in Sangli
Report incorrect details




































