






Hdpe Cable Duct Pipe - Color: Black
Price: 59.00 INR / Meter
(50.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
48.00 INR / Meter
Weight :
50.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
500
In Stock
Product Specifications
| Corrosion Resistant | Yes |
| Feature | Highly Flexible, UV Resistance, Crush Resistance, Long Lifespan |
| Pressure Ratings | 2.5 to 20 |
| Diameter | 16mm To 630mm Millimeter (mm) |
| Fittings | Elbows, Tees, Reducers, Couplings, Flanges, Caps Nipples |
| Material Grade | PE63, PE80, PE100 |
| Usage | Telecommunication ,Computer Network , Automatic Signaling , Railways Information Network , Highways , Cable Service Providers, Broad Band networks , Electric cable installation etc. |
| Life Span | 25 yrs |
| Shape | Round |
| Dimension (L*W*H) | 16mm To 630mm Millimeter (mm) |
| Pressure | 2.5 kg/cm2 to 20 Kg/cm2 kgf/cm2 |
| Application | Telecommunication ,Computer Network , Automatic Signaling , Railways Information Network , Highways , Cable Service Providers, Broad Band networks , Electric cable installation etc. |
| Color | Black,Orange,Blue,Green,Yellow,White |
| Material | PE63, PE80, PE100 |
| Working Presssure | 2.5 kg/cm2 to 20kg/cm2 |
| Product Type | Cable Duct Pipe |
| Standard | IS 4984:1995, IS 14333:1996, IS 14151(Pt-2):2008, DIN 8074, DIN 8075, ISO 4427 |
| Length | 6/12/Coils Meter (m) |
| Warranty | 5 yrs |
| FOB Port | Mundra Port |
| Payment Terms | Letter of Credit (L/C), Letter of Credit at Sight (Sight L/C), Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | 800000 Per Year |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Free samples available with shipping and taxes paid by the buyer |
| Main Export Market(s) | North America, Asia, Australia, Central America, South America, Eastern Europe, Western Europe, Middle East, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | IS 4984:2016, IS 14333:1996, IS 14151(Pt-2):2008, DIN 8074, DIN 8075, ISO 4427 |
| Product Unit | 1 Meter |
| Brand Name | Varun & Waterman |
| MRP | 48.00 INR |
| Price | 50.00 INR (Approx.) |
| Shipping Type | actual |
| Pkg Box Length | 12.00 inches |
| Pkg Box Breadth | 1.00 inches |
| Unit Type | Meter |
| Weight | 50.00 Kilogram |
| Moq | 1 |
| Price Type | slab_based |
| Returnable | No |
| Min Quantity | 50 |
| Max Quantity | 50000 |
| Color | Black,Orange,Blue,Green,Yellow,White |
| Currency | INR |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Height | 6.00 inches |
| GSTIN | 18% |
| Mop | 500 |
| Stock Quantity | 75000 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 500 |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
90
Establishment
1985
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAAFE5582D1ZR
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAAFE5582D1ZR
Rajkot, Gujarat
Partner
Mr Naimishbhai Patel
Members since
17 Years
Address
6, Rajputpara, Lohana Boarding, Rajkot, Gujarat, 360001, India
duct pipes in Rajkot
Report incorrect details










































