



Fully Electric Stacker - Color: Yello
Price: 450000.00 INR / Unit
(450000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Rack Capacity | 1500 kgs Kilogram(Kg) |
| Motor Type | AC |
| Equipment Type | Longitudinal Stacker |
| Lifting Speed | 20 mm/s |
| Features | PU Tyre, Magnetic Brake, After Sales Service Available |
| Handle Type | Standard ergonomic |
| Wheel Type | Polyurethane |
| Color | Yello |
| Control System | AC drive |
| Usage | Material Lifting and Stacking |
| Condition | New |
| Lifting Capacity | 1.5 Ton Metric Ton |
| Product Type | Electric Stacker |
| Max. Lifting Load | 1500 kgs Kilograms (kg) |
| Max. Lifting Height | 6300 mm Millimeter (mm) |
| Weight | 1200 Kilograms (kg) |
| Power Source | Battery Operated |
| Width | 570 Millimeter (mm) |
| Power Consumption | 1.5 kW Kilowatt (kW) |
| Length | 1650 Millimeter (mm) |
| Voltage | 24 volts Volt (v) |
| Length of Belt | 1150mm (Fork Length) Millimeter (mm) |
| Feature | Customised as per specific need |
| Warranty | 12 months |
| Attributes | Other |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 30 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Packsize | 1 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Moq | 1 |
| Stock Quantity | 5 |
| Mop | 1 |
| Currency | INR |
| Price | 450000.00 INR (Approx.) |
| Color | Yello |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Premier Products And Services has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Material Handling Equipment from Premier Products And Services at Trade India quality-assured services.
Business Type
Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Dealer
Employee Count
4
Establishment
2018
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
36BOSPB3561A2Z6
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36BOSPB3561A2Z6
Hyderabad, Telangana
Proprietor
Mr Balaji Koduri
Members since
1 Years
Address
Flat No 301, Sai Anuragh Colony, Road No.7B, Gokul Sai Anuragh Residency, Hyderabad, Telangana, 500090, India
full electric stacker in Hyderabad
Report incorrect details


































