
Fully Automatic Trimming Machine - Power Source: Electricity
Price: 590000.00 INR / Unit
(590000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
MRP:
590000.00 INR / Unit
Weight :
2800.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Lubricating System | Automatic |
| Production Capacity | 1500 pcs/hr |
| Model No | ATM-2200 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Accuracy | A+-0.02 mm |
| Operating Temperature | 5AdegC aEUR" 45AdegC |
| Color | Blue & White |
| Frame Type | Heavy Duty Frame |
| Voltage | 220-240 V |
| Noise Level | < 78 dB |
| Frequency | 50 Hz |
| Connectivity Options | Ethernet / USB |
| Control System | Other, PLC Controlled |
| Power Rating | 2.5 kW |
| Drive | Servo Motor |
| Machine Type | Fully Automatic/Semi Automatic Trimming Machine |
| Motor Power | 2.2 kW |
| Product Type | Other, Fully Automatic Trimming Machine |
| Technology | Other, Advanced Automation |
| Power Source | Electricity |
| Operating Type | Semi Automatic |
| Power | 2.5 kW |
| Pressure | 6 - 8 bar |
| Surface Treatment | Other, Powder Coated |
| Dimension (L*W*H) | 2600 x 1200 x 1600 mm |
| Weight (kg) | 850 kg |
| Usage & Applications | Industrial |
| Supply Ability | 10 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| MRP | 590000.00 INR |
| Packsize | 1 |
| Pkg Box Breadth | 190.00 cm |
| Color | Blue & White |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Stock Quantity | 15 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Pkg Box Length | 300.00 cm |
| Weight | 2800.00 Kilogram |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Mop | 1 |
| Price | 590000.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Brand Name | B.S. & SONS |
| Pkg Box Height | 130.00 cm |
| Shipping Type | free |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
40
Establishment
1987
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
03ATAPS0660D1Z8
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 03ATAPS0660D1Z8
Ludhiana, Punjab
Proprietor
Mr Balbir Singh
Members since
5 Years
Address
No.9580, Street No-17, Kot Mangal Singh Nagar, Ludhiana, Punjab, 141003, India
trimming machine in Ludhiana
Report incorrect details







































