







Automatic Thread Roll Machine - Color: Red
Price: 472000.00 INR / Unit
(400000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
472000.00 INR / Unit
Weight :
2400.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Country Of Origin | India |
| Color | RED |
| Machine Type | Automatic Thread Roll Machine |
| Connectivity Options | ELECTRICITY |
| Drive | Electric |
| Power Rating | 5 |
| Cooling System | Air Cooling |
| Motor Power | 5 HP Decibel-milliwatt (dBm) |
| Control System | Fully Automatic |
| Voltage | 220/ 415 Volt (v) |
| Features | Durable |
| Model No | BCHM-8MM |
| Frequency | 1000 Hertz (HZ) |
| Production Capacity | 3000 Pcs/hr |
| Frame Type | Metal Frame |
| Product Type | Other |
| Technology | Other |
| Material | Stainless Steel |
| Power Source | Electricity |
| Operating Type | Semi Automatic |
| Power | 1440 Statampere (sA) |
| Pressure | 100 kgf/m2 |
| Surface Treatment | Coated |
| Dimension (L*W*H) | 1 Meter (m) |
| Weight (kg) | 2400 Kilograms (kg) |
| Warranty | 1 YEAR |
| Usage & Applications | Industrial |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
| Sample Available | No |
| Sample Policy | Free samples are available |
| Main Domestic Market | All India |
| GSTIN | 18% |
| Brand Name | B S & SON'S |
| Pkg Box Breadth | 106.00 cm |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Weight | 2400.00 Kilogram |
| Color | RED |
| Shipping Type | actual |
| Mop | 1 |
| Price | 400000.00 INR (Approx.) |
| Stock Quantity | 15 |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Unit/Units |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Pkg Box Height | 110.00 cm |
| MRP | 472000.00 INR |
| Moq | 1 |
| Pkg Box Length | 110.00 cm |
| Packsize | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
40
Establishment
1987
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
03ATAPS0660D1Z8
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 03ATAPS0660D1Z8
Ludhiana, Punjab
Proprietor
Mr Balbir Singh
Members since
5 Years
Address
No.9580, Street No-17, Kot Mangal Singh Nagar, Ludhiana, Punjab, 141003, India
Report incorrect details




































