
Fire Alarm
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Alarm |
| Dominant Color | White |
| Detection Type | Photoelectric |
| Power Source | 24V DC |
| Operating Temperature | 0-49°C |
| Dimensions | 100mm dia |
| Material | ABS Plastic |
| Certification | UL listed |
| Usage | Detects smoke and triggers alarm in case of fire |
| Features | Early warning, Fire detection, Safety system, Quick response, Reliable alert |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Green Info Tech has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Alarm in bulk from Green Info Tech at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Chennai, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. Mohammed Ibrahim
Address
Plot No.1/109, E.C.R, Palavakkam, Near Jamia Masjid. Chennai, Tamil Nadu, 600041, India
fire alarm in Chennai
Report incorrect details







































