
Fire Alarm - Advanced Technology, High-grade Raw Material | Reliable Brand, Market Trends Compliant
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Color | Red |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 100x100mm |
| Sound Level | 90dB |
| Power Supply | 24V DC |
| Certification | BIS |
| Usage | Fire safety in buildings and residential areas. Early warning system for fire incidents. Improves safety and reduces damage. |
| Features | Fire detection, Alarm signal, Easy install, Reliable alerts, Quick response |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Others, Telegraphic Transfer (T/T) |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, AVB TECHNOLOGIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Alarm in bulk from AVB TECHNOLOGIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2004
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Chennai, Tamil Nadu
Accepts only Domestic inquiries
Head- Technical
Mr. Vijaya Kumar
Address
25/25, Ground Floor, Choolaimedu High Road, Chennai, Tamil Nadu, 600094, India
fire alarm in Chennai
Report incorrect details



































