
Fire Alarm - Quality Approved Materials, Ultra-modern Detection Technology | Safe And Secure Use, Easy Installation, Hassle-free Operation
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Smoke Alarm |
| Dominant Color | White |
| Detection Type | Photoelectric |
| Power Source | Battery |
| Alarm Sound | 85dB |
| Operating Temp | 0-40°C |
| Dimensions | 100mm dia |
| Certification | UL Listed |
| Usage | Houses, buildings, industries, hotels, and offices |
| Features | Early detection, Easy install, Reliable alert, Safe operation, Quick response |
Product Overview
Key Features
Features:
Safe and secure to use
Easily detect the changes
Easy installation
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, CMS Corporation has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Alarm in bulk from CMS Corporation at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bhopal, Madhya Pradesh
proprietor
Mr. Ajay Agrawal
Address
Behind Sikara Apartment, Sajan Nagar, Main Road, Bhopal, Madhya Pradesh, 452001, India
fire alarm in Bhopal
Report incorrect details









































