
Fire Alarm - Durable Build With Innovative Technology | Hassle-free Performance, Rugged Quality Materials
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power Supply | 12V DC |
| Sound Level | 85dB |
| Material | Steel |
| Dimensions | 150x100x80 mm |
| Weight | 1kg |
| Certification | IS 1568 |
| Usage | Fire detection and warning in buildings and facilities |
| Features | Early warning, Fire detection, Loud alarm, Easy install, Reliable system |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SEVEN HILLS FIRE SAFETY has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Alarm in bulk from SEVEN HILLS FIRE SAFETY at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
1991
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
33AITPP7593A2ZU
Payment Mode
Cash Advance (CA), Telegraphic Transfer (T/T)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AITPP7593A2ZU
Chennai, Tamil Nadu
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr P. Gopal
Address
B No. 145, Broadway, Near Union Bank of India, Chennai, Tamil Nadu, 600108, India
fire alarm in Chennai
Report incorrect details










































