
Fire Alarm By Shenoy Industries
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fire Alarm |
| Dominant Color | Red |
| Sound Level | 100dB |
| Dimensions | 100x100 mm |
| Power Source | 12V DC |
| Material | Plastic |
| Certification | UL listed |
| Usage | Fire detection and alarm in commercial buildings, homes, and industrial settings. Alerts occupants of fire hazards |
| Features | Early warning, Loud sound, Bright light, Easy install, Reliable alert |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SHENOY INDUSTRIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Alarm in bulk from SHENOY INDUSTRIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
1992
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
29ACIPS8701N1ZU
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29ACIPS8701N1ZU
Bengaluru, Karnataka
PROPRIETOR
Mr. K. Sanjeeva Shenoy
Address
OFFICE NO- 139, 2ND FLOOR, B.M.E. BUILDING, 1ST MAIN, 3RD CROSS ROAD, NEW TIMBER LAYOUT, Bengaluru, Karnataka, 560026, India
fire alarm in Bengaluru
Report incorrect details




































