
Fire Alarm - Automatic & Manual Activation, High Performance Monitoring System For Fire Detection
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fire Alarm |
| Color | Red |
| Material | Metal |
| Diameter | 150mm |
| Sound Level | 100dB |
| Power Source | 12V DC |
| Usage | Manual and automatic fire notification in commercial and industrial buildings |
| Standards | UL Listed |
| Features | Fire detection, Loud alarm, Easy install, Reliable alert, Durable design, Cost effective |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Zencofire & Security Systems Private Limited has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Alarm in bulk from Zencofire & Security Systems Private Limited at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
25
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
Payment Mode
Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
Director
Mr. Aurangzeb Wassi
Address
Plot No. 21, Sarwari Chawl, Shastrinagar, Kalina, Santacruz East, Mumbai, Maharashtra, 400098, India
fire alarm in Mumbai
Report incorrect details








































