
Fire Alarm - Advanced Detection Technology | Reliable Emergency Alert System, Quality Tested For Superior Performance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Fire Alarm |
| Color | Red |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 150x150x100 mm |
| Sound Level | 100 dB |
| Power Source | 24V DC |
| Mounting | Wall mount |
| Certification | UL Listed |
| Usage | Activates fire alarm system in emergency situations. Provides visual and audible alert. |
| Features | Emergency alert, Manual activation, Easy installation, Durable design, Reliable operation |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, K D Fire Solution has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Alarm in bulk from K D Fire Solution at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
09AAQCA5559D1ZC
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 09AAQCA5559D1ZC
Noida, Uttar Pradesh
Sales Director
Mr. Surendra Baghel
Address
B-71, Sector-67, Noida, Uttar Pradesh, 201301, India
fire alarm in Noida
Report incorrect details









































