
Ethyl Acetate
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Chemical Solvent |
| Purity | 99% |
| Packaging | 100ml Bottle |
| Color | Amber |
| Density | 0.9 g/cm³ |
| Boiling Point | 77°C |
| Molecular Formula | C₄H₈O₂ |
| Features | High Purity, Sweet Smell, Versatile Uses, Cost Effective, Wide Applications |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Yatharth Enterprise has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Chemicals in bulk from Yatharth Enterprise at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
Purchase Executive
Ms. Rajani A Nargundkar
Address
Faize E-Edroos, Office 34 & 35, 371/373 Narsi Nath Street, Katha Bazar Masjid(W), Mumbai, Maharashtra, 400009, India
ethyl acetate in Mumbai
Report incorrect details









































