
Caustic Soda Flakes - High Purity | Ideal For Textile, Soaps, Detergents, Pulp, Paper, Alumina Industries
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Purity | 99% |
| Particle size | 1-3mm |
| Packaging | 25kg bags |
| Solubility | Water soluble |
| Appearance | White flakes |
| Melting point | 318°C |
| Density | 2.13 g/cm³ |
| Features | High purity, Effective cleaning, Versatile uses, Cost-effective, Easy handling, Safe packaging |
| Payment Terms | Others, Cash Against Delivery (CAD) |
| Delivery Time | within 1 Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Yatharth Enterprise has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Chemicals in bulk from Yatharth Enterprise at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Mumbai, Maharashtra
Purchase Executive
Ms. Rajani A Nargundkar
Address
Faize E-Edroos, Office 34 & 35, 371/373 Narsi Nath Street, Katha Bazar Masjid(W), Mumbai, Maharashtra, 400009, India
caustic soda flakes in Mumbai
Report incorrect details





























