
Ethyl Acetate - Organic Solvent With Fruity Aroma | Ethanol And Acetic Acid Ester
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Purity | 99% |
| Color | Colorless |
| Packaging | Various |
| Density | 0.9 g/cm³ |
| Boiling Point | 77°C |
| Flash Point | -4°C |
| Molecular Formula | C4H8O2 |
| Features | Solvent properties, Sweet odor, High purity, Wide applications, Cost effective |
| Payment Terms | Cheque, Cash Advance (CA) |
| Main Export Market(s) | Asia |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Ashok Alco Chem Limited has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Industrial Chemicals in bulk from Ashok Alco Chem Limited at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AAACA6876H1ZG
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AAACA6876H1ZG
Raigarh, Maharashtra
Manager
Mr Pramod Kadam
Address
Plot No.A-22/2/1, Village Kamble, Mahad Industrial Area, Raigarh, Maharashtra, 402309, India
ethyl acetate in Raigarh
Report incorrect details








































