
Electric Kettle - 2000w, 1.8l Capacity, Stainless Steel Chamber - 360â° Rotation, Cordless, Automatic Cutoff
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power | 2000W |
| Capacity | 1.8L |
| Material | Stainless steel |
| Rotation | 360 degrees |
| Element | Concealed |
| Safety | Auto cutoff |
| Usage | Heating water for beverages |
| Weight | 1-1.5kg |
| Dimensions | 15x20x25cm |
| Features | Cordless, Auto shutoff, 360 rotation, Fast boiling, Easy cleaning, Safe operation, Stainless steel |
Product Overview
Key Features
- Cordless
- Automatic Cutoff
- Stainless Steel chamber
- 2000W
- 1.8L Capacity
- Consiled element
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Maharaja Appliances Limited has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electric Kettle in bulk from Maharaja Appliances Limited at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Establishment
1976
GST NO
07AAACM1791M2Z6
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAACM1791M2Z6
New Delhi, Delhi
General Manager
Mr. Rajesh Kumar
Address
Office No-A/25, West Patel Nagar, Opposite Metro Pillar No. 205, New Delhi, Delhi, 110008, India
Report incorrect details






































