
Electric Kettle - Stainless Steel, 1.7l, 22x15x15cm | Auto Shutoff, Easy Cleaning, Energy Efficient, Fast Boiling, Water Level Gauge
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
Brand Name :
Vht Hospitality Solutions
In Stock
Product Specifications
| Material | Stainless steel |
| Power | 1000-1200W |
| Capacity | 1.7L |
| Dimensions | 22x15x15cm |
| Weight | 1kg |
| Voltage | 220-240V |
| Warranty | 1 year |
| Features | Fast boiling, Auto shutoff, Easy cleaning, Safe operation, Water level gauge, Durable design, Energy efficient, Stylish look |
| Payment Terms | Others, Cheque |
| Delivery Time | 1 Week |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Carton box packing available. |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Electric Kettle is used for boiling water or milk in the hotel rooms for making hot beverages.
Company Details
About Our CompanyTo bring advancement in terms of security solutions in your premise, we, VHT Hospitality Solutions Pvt. Ltd., have started our company. We are new in the domain, we have nothing to loose and more to attain in the market. We are passionate towards converting our dreams into reality by making a special place of us in the hearts of customers with our commendable security & supervision products. Our company works as a trader, importer and supplier to source and offer finest Electronic Locks, Electronic Safes, Touch Panels, Minibars, Mirror Televisions and Room Amenities to the customers. A large number of hotels, restaurants and cafeterias are our customers, who are happily dealing with
Business Type
Importer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2018
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AAFCV5862K1ZT
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD), Cash Advance (CA)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAFCV5862K1ZT
New Delhi, Delhi
Manager
Mr. Joginder Kumar
Address
D-496, 3rd Floor, Sector-7, Dwarka, Near Ramphal Chowk, New Delhi, Delhi, 110077, India
Report incorrect details






























