
Electric Kettle - 1850 W Power, Dual Water Window & Removable Lime Scale Filter | One Push Open Lid & Easy Spout Filling
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power | 1850 W |
| Capacity | 1.7 L |
| Material | Stainless steel/Plastic |
| Dimensions | 20x15x25 cm |
| Weight | 1.5 kg |
| Color | White/Silver |
| Usage | Heating water for beverages |
| Safety Features | Auto shut-off |
| Features | Fast boiling, Easy cleaning, Durable design, Water level gauge, Automatic shutoff, Affordable price, Removable filter |
Product Overview
Key Features
Features:
* Easy to see dual water window
* One push open lid (NC-SK1 only)
* Easy spout filling (NC- GK1 only)
* Removable lime scale filter
* 1850 W
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, PANASONIC APPLIANCES INDIA CO. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Electric Kettle in bulk from PANASONIC APPLIANCES INDIA CO. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
385000
Establishment
1988
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Chennai, Tamil Nadu
GM (Sales & Marketing)
Mr. Niranjan Shenoy
Address
Spic House Annexe, 6th floor, 88, Mount Road, Guindy, Chennai, Tamil Nadu, 600032, India
electric tea kettle in Chennai
Report incorrect details



































