
Dome Cctv Cameras - High Precision Technology | Real-time Viewing, Audio Synchronization, Compact Design, Easy Installation
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | CCTV Camera |
| Dominant Color | Black |
| Resolution | 720p |
| Sensor Type | CMOS |
| Lens Type | Fixed |
| Power Supply | 12V DC |
| Housing Material | Plastic |
| Usage | Indoor/outdoor security surveillance |
| Dimensions | 100x100x100mm |
| Weight | 0.5kg |
| Night Vision | Yes |
| Features | Compact size, Clear video, Easy install, Real-time view, Affordable price |
Product Overview
Key Features
With
the assistance of skilled and dedicated professionals, we bring forth
for our clients technologically upgraded range of Dome CCTV
Cameras. Designed with high
precision, offered cameras are widely demanded by our clients as
these cameras blend perfectly within the installed premises due to
their compact sizes. Provided cameras have also gained huge
appreciation due to their ability to record all activities in video
format with full clarity. To meet the varied needs of clients, we
offer these Dome CCTV Cameras in
various designs, ranges and other technical specifications at an
affordable price range.
Features:
Compatible with
communication to computer peripherals
Real-time viewing and
recording
Synchronized video and
audio output
Easy to install and
operate
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, ACTIVE SYSTEMS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Surveillance Equipment in bulk from ACTIVE SYSTEMS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
7
Establishment
2013
GST NO
29BQLPS3325J1ZB
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 29BQLPS3325J1ZB
Bengaluru, Karnataka
Accepts only Domestic inquiries
Partner
Mr. Santosh A.
Address
No.203, Jeevanadi Ganga Apartment, Doddanekundi Gururaja Layout, Marathahalli, Bengaluru, Karnataka, 560037, India
cctv dome camera in Bengaluru
Report incorrect details










































