
Dehydroacetic Acid By R. L. Rasayan Udyog
Price Trend: 1000.00 - 5000.00 INR / Kilograms
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10 Kilograms
In Stock
Product Specifications
| Formula | C8H8O4 |
| Molar mass | 168.14 g/mol |
| Melting point | 109-111 °C |
| Boiling point | 270 °C |
| Solubility | Water insoluble |
| Appearance | White crystalline powder |
| Purity | 99% |
| Features | Preservative, Antimicrobial, Food additive, Versatile, Effective, Safe |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Western Union, Paypal |
| Supply Ability | 1 Per Day |
| Delivery Time | 1 Week |
Product Overview
Key Features
Formula: Ca Ha Oa
Molar mass: 168,14 g/mol
Melting point/range: 109 - 111 A C
Boiling point/boiling range: 270 A C
SOLUBILITY : Easy soluble in fixed alkali solution, insoluble in water
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, R. L. RASAYAN UDYOG has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Chemical Additives in bulk from R. L. RASAYAN UDYOG at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Kanpur, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr.
Address
Plot No-33/223, Chowk Topi Bazar, Kanpur, Uttar Pradesh, 208001, India
dehydroacetic acid in Kanpur
Report incorrect details











