
Dehydroacetic Acid - Cã¢ââhã¢ââoã¢ââ, Molar Mass 168,14 G/mol, Fine Crystalline Yellow Powder With Unpleasant Odour, Melting Point 109 - 111 ðC, Boiling Point 270 ðC | Analyzed By Uflc-ms/ms
Price Trend: 1000.00 - 5000.00 INR / Kilograms
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10 Kilograms
In Stock
Product Specifications
| Formula | C8H8O4 |
| Molar mass | 168.14 g/mol |
| Form | Powder |
| Melting point | 109-111 °C |
| Boiling point | 270 °C |
| Solubility | Water soluble |
| Appearance | White |
| Features | High purity, Fine powder, Food grade, Preservative, Antimicrobial |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Western Union, Paypal |
| Supply Ability | 1 Per Day |
| Delivery Time | 1 Week |
Product Overview
Key Features
Formula: Ca Ha Oa
Molar mass: 168,14 g/mol
Form: powder, Fine Crystalline
Colour: Yellow
Odour: Unpleasant
Melting point/range: 109 - 111 A C
Boiling point/boiling range: 270 A C
Features:
Dehydroacetic acid was determined by ultra-fast liquid chromatography-tandem quadrupole mass spectrometry (UFLC-MS/MS)
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SHREENATHJI CHEMICALS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Chemical Additives in bulk from SHREENATHJI CHEMICALS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
1985
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24ACDPT6205H1ZQ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24ACDPT6205H1ZQ
Vadodara, Gujarat
Name
Mr. Hardik Thakrar
Address
201, Antrix Complex, Opp. Yash Complex, Gotri Road, Vadodara, Gujarat, 390021, India
dehydroacetic acid in Vadodara
Report incorrect details






















