
Dehydroacetic Acid - Fine Crystalline Yellow Powder, Easy Soluble In Fixed Alkali Solutions With Unpleasant Odour And Melting Point Range 109 - 111 °C
Price Trend: 1000.00 - 5000.00 INR / Kilograms
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10 Kilograms
In Stock
Product Specifications
| Formula | C8H8O4 |
| Molar mass | 168.14 g/mol |
| Form | Crystalline powder |
| Melting point | 109-111 °C |
| Boiling point | 270 °C |
| Solubility | Alkali soluble |
| Color | White |
| Features | Food preservative, High purity, Effective, Versatile, Wide applications |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Western Union, Paypal |
| Supply Ability | 1 Per Day |
| Delivery Time | 1 Week |
Product Overview
Key Features
Formula: Ca Ha Oa
Molar mass: 168,14 g/mol
Form: powder, Fine Crystalline
Colour: Yellow
Odour: Unpleasant
Melting point/range: 109 - 111 A C
Boiling point/boiling range: 270 A C
SOLUBILITY : Easy soluble in fixed alkali solution
Features:
Dehydroacetic acid is one of the food additives and was determined by ultra-fast liquid chromatography-tandem quadrupole mass spectrometry (UFLC-MS/MS)
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier
Employee Count
15
Establishment
1988
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
23AACCS0385B1ZW
Certification
ISO 9001 : 2015
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 23AACCS0385B1ZW
Raisen, Madhya Pradesh
Director
Mr. K Dwarakanath
Address
49-B, Sector- B, Industrial Area, Mandideep, Raisen, Madhya Pradesh, 462046, India
dehydroacetic acid in Raisen
Report incorrect details




















