
Dehydroacetic Acid - Fine Yellow Crystalline Powder, 168.14 G/mol Molar Mass, Easily Soluble In Alkali Solutions
Price Trend: 1000.00 - 5000.00 INR / Kilograms
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
10 Kilograms
In Stock
Product Specifications
| Formula | C8H8O4 |
| Molar mass | 168.14 g/mol |
| Form | Powder |
| Melting point | 109-111°C |
| Boiling point | 270°C |
| Solubility | Alkali soluble |
| Purity | 99% |
| Features | Food preservative, Antimicrobial agent, Wide applications, Effective, Safe, Versatile |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Paypal, Western Union |
| Supply Ability | 1 Per Day |
| Delivery Time | 1 Week |
Product Overview
Key Features
Product name Dehydroacetic acid
Formula: Ca Ha Oa
Molar mass: 168,14 g/mol
Form: powder, Fine Crystalline
Colour: Yellow
Odour: Unpleasant
Melting point/range: 109 - 111 A C
Boiling point/boiling range: 270 A C
SOLUBILITY : Easy soluble in fixed alkali solution, insoluble in water
Features:
Dehydroacetic acid is one of the food additives and was determined by ultra-fast liquid chromatography-tandem quadrupole mass spectrometry (UFLC-MS/MS)
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Saiper Chemicals Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Chemical Additives in bulk from Saiper Chemicals Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Navi Mumbai, Maharashtra
Marketing manager
Mr. Pradeep M Garde
Address
Plot-43, Sector 24, Behind Gupta Weigh Bridge, G. E. Scheme, Turbhe, Navi Mumbai, Maharashtra, 400705, India
dehydroacetic acid in Navi Mumbai
Report incorrect details









