
Metal Dehumidifier Humidity Controller Pcb Board
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Way | Single Layer |
| Cover Material | Other, ABS Plastic |
| Cabinet Material | Plastic |
| Cooling System | Natural Air |
| Thickness | 1.6 mm |
| Rated Current | 10A |
| Current Rating | 10A |
| Panel Type | Digital |
| Components | Microcontroller, Relays, Sensors, Connectors |
| Operating Voltage | 220V AC |
| Protection Class | Class II |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Base Material | Other, Glass Epoxy |
| Rated Insulation Voltage | 250V AC |
| Rated Operation Voltage | 220V AC |
| Control System | Digital Automatic |
| Connectivity Type | Terminal Block |
| Features | Compact design, Precise humidity control, Overload protection |
| Product Type | Control Box |
| Material | Metal |
| Surface Finish | Other, HASL (Hot Air Solder Leveling) |
| Standard | High |
| Surface Color | Green |
| Rated Voltage | 220V AC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Maximum Output Current | 10A |
| Dimension (L*W*H) | 110mm x 60mm x 22mm |
| Application | Dehumidifier, Humidity Control, Industrial Automation |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, 7-Segment LED |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10000 Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
| Main Export Market(s) | Western Europe, Central America, Asia, Australia, North America, South America, Middle East, Africa, Eastern Europe |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Zhongshan Liaoyuan Digital Electronic Technology Co., Ltd. is located in Zhongshan City, Guangdong Province, China. Founded in 2005, it is mainly engaged in chip development and home appliance controller design and production. Its products cover range hood, integrated stove, disinfection cabinet, coffee pot, household mixer, humidifier, dehumidifier, water purifier, air purifier, household heater, etc. Our products are exported to Europe, America, Japan, South Korea, Middle East, etc. The company in line with the good faith management principle, cooperates with you win-win; altogether creates the future!
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
150
Establishment
2005
Working Days
Monday To Saturday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Guangdong, Guangdong
Proprietor
Mr Zhou Zhongqiu
Members since
8 Years
Address
B No. 4, Chengnan Second Road South District, Zhongshan, Guangdong, Guangdong, 528400, China
Report incorrect details




































