
Dehumidifier Controller - Pvc Material, Green Surface Color | 1 Year Warranty, Enhanced Humidity Control
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
100
In Stock
Product Specifications
| Base Material | PVC |
| Features | Adjustable Humidity Set Point, Overload Protection, Real-Time Humidity Display |
| Rated Operation Voltage | 230V AC |
| Cooling System | Natural Air Cooling |
| Operating Voltage | 220-240V AC |
| Panel Type | Wall Mounted |
| Way | Single Way |
| Connectivity Type | Wired |
| Current Rating | 10A |
| Rated Insulation Voltage | 250V |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Cabinet Material | ABS Plastic |
| Components | Microcontroller, Humidity Sensor |
| Thickness | 35 mm |
| Cover Material | Other, ABS Plastic |
| Rated Current | 10A |
| Protection Class | Class II |
| Control System | Digital Microprocessor Based |
| Product Type | Other, Dehumidifier Controller |
| Material | PVC |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC Standard |
| Surface Color | Green |
| Rated Voltage | 230V AC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Maximum Output Current | 10A |
| Dimension (L*W*H) | 130 x 88 x 40 mm |
| Warranty | 1 Year |
| Application | Humidity Control |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Display |
| Supply Ability | 100 Per Week |
| Delivery Time | 7 Days |
Company Details
Zhongshan Liaoyuan Digital Electronic Technology Co., Ltd. is located in Zhongshan City, Guangdong Province, China. Founded in 2005, it is mainly engaged in chip development and home appliance controller design and production. Its products cover range hood, integrated stove, disinfection cabinet, coffee pot, household mixer, humidifier, dehumidifier, water purifier, air purifier, household heater, etc. Our products are exported to Europe, America, Japan, South Korea, Middle East, etc. The company in line with the good faith management principle, cooperates with you win-win; altogether creates the future!
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
150
Establishment
2005
Working Days
Monday To Saturday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Guangdong, Guangdong
Proprietor
Mr Zhou Zhongqiu
Members since
8 Years
Address
B No. 4, Chengnan Second Road South District, Zhongshan, Guangdong, Guangdong, 528400, China
control panel board in Guangdong
Report incorrect details

































