
Variable Frequency Blade Fan Controller Pcb Board - Metal Construction , Green Surface Color, High Standard Performance Optimization
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | Variable Speed Control, Soft Start, Overload Protection, Low Power Loss |
| Rated Insulation Voltage | 250V AC |
| Connectivity Type | Terminal Block Inputs/Outputs |
| Way | Single Phase |
| Thickness | 1.6 mm |
| Current Rating | 10A |
| Operating Voltage | 180-250V AC |
| Control System | Microcontroller-Based PWM Control |
| Rated Current | 10A |
| Cooling System | Natural Air Cooling |
| Panel Type | PCB Board |
| Protection Class | Class II |
| Cover Material | Other, Uncovered/Open PCB |
| Components | Microcontroller, Relays, Capacitors, MOSFETs, Connectors |
| Cabinet Material | No Cabinet (Open PCB) |
| Protection Level | Other, Basic Insulation |
| Rated Operation Voltage | 220V AC |
| Base Material | Other, Epoxy Reinforced Fiberglass |
| Product Type | Control Box |
| Material | Metal |
| Surface Finish | Other, HASL (Hot Air Solder Leveling) |
| Standard | High |
| Surface Color | Green |
| Rated Voltage | 220V AC |
| Frequency (MHz) | 50 Hz (Mains Frequency Control) |
| Maximum Output Current | 10A |
| Dimension (L*W*H) | 150 mm x 110 mm x 22 mm |
| Application | Industrial and Commercial Blade Fan Control |
| IP Rating | Other, IP00 |
| Display Type | Other, No Built-in Display |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10000 Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
| Main Export Market(s) | Central America, Australia, North America, South America, Western Europe, Middle East, Asia, Eastern Europe, Africa |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Zhongshan Liaoyuan Digital Electronic Technology Co., Ltd. is located in Zhongshan City, Guangdong Province, China. Founded in 2005, it is mainly engaged in chip development and home appliance controller design and production. Its products cover range hood, integrated stove, disinfection cabinet, coffee pot, household mixer, humidifier, dehumidifier, water purifier, air purifier, household heater, etc. Our products are exported to Europe, America, Japan, South Korea, Middle East, etc. The company in line with the good faith management principle, cooperates with you win-win; altogether creates the future!
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
150
Establishment
2005
Working Days
Monday To Saturday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Guangdong, Guangdong
Proprietor
Mr Zhou Zhongqiu
Members since
8 Years
Address
B No. 4, Chengnan Second Road South District, Zhongshan, Guangdong, Guangdong, 528400, China
Report incorrect details







































