
Cpvc Pipe Cap - Premium Grade Cpvc Material, Rust Proof, Easy Installation | Flawless Finish, Abrasion Resistance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | CPVC |
| Color | White |
| Size Range | 1/2" - 4" |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Temperature Rating | 100°C |
| Usage | CPVC pipe sealing and termination |
| Standard | ASTM D1785 |
| Features | Easy install, Durable, Corrosion resistant, Reliable, Chemical resistant |
Product Overview
Key Features
Cpvc Pipe Cap :
We are a highly appraised company in the international market engaged in manufacturing, exporting and supplying our clients with paramount quality Cpvc Pipe Cap. The offered cap is used in various industries like chemical, automotive petrochemicals, auto mobile, railways. By our proficient, this cap is manufactured using premium grade raw materials and the sophisticated techniques in harmonization with the international quality standards. Moreover, we provide this Cpvc Pipe Cap at market leading rates to the clients.
Features:
-
Flawless finish
-
Abrasion resistance
-
Easy to install
-
Rust proof
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Bluemen Polymers has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy PVC Pipe Fittings in bulk from Bluemen Polymers at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
15
Establishment
2013
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Gondal, Gujarat
Partner
Mr. Manish Rameshbhai Paneliya
Address
Plot No 5, Khadiya, Opp Jamvadi GIDC, Gondal, Gujarat, 360311, India
pipe caps in Gondal
Report incorrect details









































